Web Analytics Made Easy - Statcounter
TURİZM’ DE BU SENE – Pusuhaber | Pusuhaber.net | Doğru Tarafsız Haber
DOLAR

31,0708$% 0.17

EURO

33,6790% -0.05

STERLİN

39,4560£% 0.03

GRAM ALTIN

2.032,04%0,76

ÇEYREK ALTIN

3.453,00%0,46

BİTCOİN

1564184฿%-1.24436

a

TURİZM’ DE BU SENE

AYNUR ABAY

TURİZM DE BU SENE ( AYNUR ABAY )

Dünya’ da bu yıl turizm çok büyük sekteye uğramış, Türkiye’ de bu ülkelerden birisidir. Hijyen, maske ve mesafe kurallarına uyan güvenilir örnek ülkelerden olmamıza rağmen turizm hedefin gerisinde kalınmış, gelen turist sayısı da yaklaşık 15 milyon civarıdır.

Tabi bunun en büyük etkisi de Covid- 19 virüsüdür.

Türkiye’ de turizmin başını İstanbul ve Antalya çekmektedir.

Gelecek sene bu sayının yaklaşık 20 milyon olarak hedeflendiği düşünülmekte ise de virüsün devam etmesiyle bu sayının yakalanabileceği çok zor gözükmektedir. Ancak son iki yıla baktığımızda da Türkiye ulaşmak istediği turist sayısını yakalayabilmiş değildir.

Hedeflenen Turist sayısına ulaşılamaması bazı Avrupa ülkeleri içinde geçerli durumdadır.

Bu Avrupa ülkelerinden bazıları İspanya, İtalya ve Yunanistan’ dır. Bu ülkeler turist sayısını artırabilmek için Turizm Tesislerini yenilemeye başlamışlar, kendilerine böyle bir yol seçmişlerdir.

Ancak Türkiye’ de durum böyle değildir. Türkiye’ de Turizm Tesislerinin çoğu yeni ve bakımlıdır. Türkiye’ de ki turist gelir sınıfını incelememiz gerekmektedir.

Şöyle ki;

Türkiye’ ye bilhassa İstanbul ve Antalya’ ya gelen turistler yüksek gelirli turist sınıfından değildir.

Türkiye her ne kadar dünyada turist ağırlamakta 6. sırada yer alsa da, turizm gelirlerine bakıldığında dünyada 13. sırada yer almaktadır.

Çünkü ABD’ de turist başı gelir yaklaşık 3000 dolar, İspanya’ da yaklaşık 900 dolar, Türkiye’ de yaklaşık 550 dolar civarındadır.

Dolayısıyla Türkiye turist başı gelirde ABD den yaklaşık 2450 dolar İspanya’ dan yaklaşık 350 dolar daha az gelir elde etmektedir.

Bu uçurumu kapatmak için Türkiye’ nin acil olarak ivedi çözümleri üretmesi gerekmektedir.

İlk önce Bakanlık, Büyükşehir Belediyeleri ve Alt Belediyeler koordineli bir şekilde Master Şehir Planlamalarını yapmalı,

Turistlerin yoğun olarak geldiği illerdeki ulaşım sistemini çözüme kavuşturmalı, yani turistlerin turizm tesislerine çok rahat ve hızlı bir şekilde ulaştırılmalı,

Restoranları, kafeteryaları, müzeleri, parkları, tarihi eserleri vs. çok iyi bir seviyeye çıkarmalı,

Turist gelir seviyesini artırarak 1000 – 1500 dolar seviyelerine çıkarmalıdır.

Turist sayısının artışı ne kadar önemliyse turist başı gelirin artması da hem turizm sektörünü hem de Türkiye ekonomisini en iyi seviyelere getirecektir.

1 0 0 0 0 0
Kaynak: İHA
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

EL-VEDA İNSANOĞLU