Web Analytics Made Easy - Statcounter
VAR Kİ NE VAR!!! – Pusuhaber | Pusuhaber.net | Doğru Tarafsız Haber
DOLAR

32,2967$% -0.07

EURO

35,1960% 0.57

STERLİN

41,7401£% 0.43

GRAM ALTIN

2.401,83%-0,53

ÇEYREK ALTIN

3.892,00%-0,38

BİTCOİN

2185423฿%-0.07571

a

VAR Kİ NE VAR!!!

Futbol üzerine konuşulacak o kadar çok şey var ki hakem hatalarından fırsat dahi olmuyor.

Hakem hatalarının daha aza indirilmesi için Video Yardımcı Hakem ( VAR ) sistemi başlatıldı. Maçı yöneten hakemlerin pozisyonlarda kararsız kalması durumunda VAR sistemi devreye girip orta hakeme saha kenarında kurulan ekrandan pozisyonu izletip doğru karar vermesini sağlamasıdır.

VAR odasında ayrı bir hakem heyeti hakemlerin kararsız kaldığı pozisyonları farklı açılardan ve çok sayıda ki ekranlardan izleyerek analiz edip maçı yöneten hakeme bildirmesiyle, hakemin saha kenarındaki ekrandan tekrar izleme yapabileceği gibi kararının doğru olduğunu bildirip maça devam edebilmesidir.

VAR sisteminin maç içerisinde uygulanıp uygulanmayacağının son kararı da orta hakemdedir denmektedir.

Ama ne yazık ki maçlarda kararsız pozisyonlarda hataların en aza indirilmesi gerekirken ülkemizde uygulanan VAR sistemi ile hataların daha fazla olması anlaşılabilir değildir.

Yani çoğu futbol taraftarı“ VAR görülmesi gereken hataları çoğu kez ve bazı takımlar için görmüyor, görülmemesi gereken hataları da çoğu kez ve bazı takımlar için görüyor. “demektedirler, bu görüş ve yorumlarla birlikte “ VAR sistemi “ maçı yöneten hakemler için sahada avantaj mı yoksa dezavantaj mı sağlıyor sorusunun sorulmasına neden olmaktadır.

Futbolla ilgilenenlerin bir kısmı; hakemlerin VAR sistemi olmadan önce gördüğünü çaldığını ve daha objektif davranıp maç yönettiklerini, VAR sistemi ile birlikte, gördükleri pozisyonda dahi karar vermekten korkup düdük çalmadıklarını, VAR sistemine topu attıklarını, VAR sisteminin de gördüğünü gördüğü, görmediğini görmediği tartışılmaktadır.

Sonuç olarak VAR ki ne VAR!!!

0 0 0 0 0 0
Kaynak: İHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

ANTALYA’DA ATAGROUP SİTE YÖNETİMİ ŞAİBELİ İDDİALAR