Web Analytics Made Easy - Statcounter
Selçuklu Belediyesi “Konya Tanıtım Günleri”nde ilçeyi tanıtıyor – Pusuhaber | Pusuhaber.net | Doğru Tarafsız Haber
DOLAR

32,2996$% -0.03

EURO

35,1618% 0.59

STERLİN

41,5850£% 0.34

GRAM ALTIN

2.406,11%-0,36

ÇEYREK ALTIN

3.899,00%-0,60

BİTCOİN

2185909฿%0.09729

a

Selçuklu Belediyesi “Konya Tanıtım Günleri”nde ilçeyi tanıtıyor

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi Konya Tanıtım Günleri’nde başta Tropikal Kelebek Bahçesi ve Sille olmak üzere şehrin ve ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtıyor.

KONSİAD’ın 23-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havaalanında düzenlediği 7. Konya Tanıtım Günleri Fuarının resmi açılışı yapıldı. Yurt içi ve yurt dışından binlerce misafirin ağırlandığı fuarda Konya’ya özgü geleneksel ve kültürel ürünler başta olmak üzere şehrin tarihi, kültürel ve sosyal hayatı tanıtılıyor. Selçuklu Belediyesi fuara büyük bir stant kurarak ilçenin hem tarihi hem de kültürel değerlerinin her açıdan tanıtılmasını sağlıyor. Selçuklu Belediyesi’nin faaliyetlerinin de aktarıldığı stant vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görürken, şehre değer katan yatırımlara geniş yer verildi. Başkan Pekyatırmacı , beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Konya Günleri’nde yer alan stantları ziyaret etti.

“Konya günleri marka oldu”

İstanbul’da KONSİAD tarafından düzenlenen Konya Günlerinde Selçuklu Belediyesi olarak bu yıl da yerlerini aldıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekaytırmacı, “Konya günleri artık bir marka oldu. İstanbul’da çok sayıda yaşayan Konyalı hemşehrimiz var. Biz bu Konya günlerinde İstanbul’da hem Konyalı hemşehrilerimizle buluşmuş oluyoruz hem de İstanbul’a Konya’mızın kültürünü, tarihini, medeniyetini, gastronomisini tanıtmak için güzel bir fırsatta yakalamış oluyoruz. Selçuklumuzun en önemli değerlerinden Konya Tropikal Kelebek Bahçemizi, Sillemizi buraya gelen misafirlerimize tanıtma imkanına sahip oluyoruz. Konya Tropikal Kelebek Bahçemizi artık sadece Konya’nın değil, Türkiye’nin bir markası haline geldi. Çünkü Konya Tropikal Kelebek Bahçesi kelebek uç alanı ile birlikte Türkiye’de tek Avrupa’nın da en büyük kelebek uç alanına sahip olan kelebek bahçemiz. Konya’mıza, Konya dışından ve ülke dışından çok sayıda misafirimiz ziyarette bulunuyor. Bu sene 600 bini geçen bir sayımız var. İnşallah Aralık ayının sonuna kadar bu sayımızı daha da arttırmayıp planlıyoruz. Tabi bununla birlikte Sille Konya’mızın en eski yerleşim yeri. 5 bin yıllık bir tarihe sahip ve tarihi kültürel zenginlikleriyle medeniyetlere, ev sahipliğiyle önemli bir merkez. Sillemizin de bu zamana kadar oradaki tarihi binaların restorasyon çalışmalarını tamamlamıştık ve artık Sille de eski ihtişamını yeniden oluşturacak şekilde yenileme çalışmalarına başladık. İnşallah önümüzdeki 2 yıl içerisinde Sillemizi eski ihtişamlı tarihine yeniden döndürmüş olacağız ve burada Sillemizi de gelen misafirlerimize tanıtıyoruz. Sillenin tarihini, kültürünü, medeniyetini onlara anlatıyoruz. Özellikle Aya Elini Kilisesi Hristiyanlık tarihinde ilk yapılan mabet, ilk kilise binası olma özelliğini taşıyor. 327 yılında yapılmış bir bina. Ayasofya’dan 200 yıl önce yapımı tamamlanmış önemli bir merkez. Yine mağara kiliseleriyle, Ak Manastırıyla Sillemiz hem turistik açıdan hem de inanç turizmi ile birlikte medeniyetlere ev sahipliği yapan bir merkez olarak Konya’mızın önemli turizm merkezlerinden biri haline gelecek. Biz de bunun için çalışmalarımızı çok yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz” dedi.

“Tüm herkesi Konya’nın tarihi ve kültürel değerleriyle birlikte olmaya davet ediyorum”

Konyalı çok sayıda belediye, dernek ve vakfın fuarda Konya’nın lezzetlerini, değerlerini, kültürünü, tarihini İstanbul’a taşıdığını belirten Başkan Pekyatırmacı, “Konya Günleri Fuarının hem İstanbul’da yaşayan Konyalı hemşehirlerimize hem de Konya’nın havasını, dokusunu, maneviyatını kültürünü aktarmak hem de İstanbul’da yaşayan tüm vatandaşlarımıza Konya’mızı tanıtmak anlamında önemli bir program olduğunu düşünüyorum. Buradaki Konya günlerine İstanbul’da yaşayan Konyalı hemşerilerimizle birlikte tüm İstanbulluları davet ediyorum. Gelsinler Konyamızın güzelliklerini burada görsünler istiyorum. Tekrar KONSİAD yönetimine burada İstanbul’da Konya günlerini düzenleyerek hem Konyalıların birlik beraberliğine dayanışmasına katkıda bulundukları için hem de bizlere burada birlikte olma fırsatını verdikleri için özellikle teşekkür ediyorum. Dün burada Ticaret Bakanımız Ömer Bolat açılışı yapmıştı. Açılıştan sonra da standımızı ziyaret etti. Ben tekrar bütün İstanbulluları Konya günlerine davet ediyorum, burada Konyalılarla, Konya’nın tarihi ile kültürüyle, değerleriyle birlikte olmaya onları çağırıyorum” diye konuştu.

KONSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatrımacı‘ya fuara katılımları ve katkılarından dolayı plaket takdim etti.

0 0 0 0 0 0
Kaynak: İHA
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Yumaklı: “Artık Türkiye’de suyu merkeze alan çalışma başlattık”