DOLAR

17,2268$% 1.47

EURO

17,6397% 0.95

STERLİN

20,5861£% 1.22

GRAM ALTIN

977,69%1,56

ÇEYREK ALTIN

1.608,00%0,62

BİTCOİN

348958฿%3.46566

a

‘Reklam yasağı’ Resmi Gazete’de yayınlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Pinterest’e reklam yasağı getirildiğini duyurdu.

Bakan Yardımcısı Sayan, resmi Twitter hesabından 7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerinin artık Türkiye’den reklam alamayacağını kaydetti. Dr. Sayan, 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” yasasının 3. Aşaması olan ‘Reklam Yasağı’ndan Pinterest’in etkilendiğini ve Resmi Gazete’de yayımlandığı bildirdi.

Bakan Yardımcısı Dr. Sayan’ın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım dizisinde şunları kaydetti:

“1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın 3’üncü aşaması olan “Reklam Yasağı”, Resmî Gazete’de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak. Reklam yasağının uygulamasını, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK),Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası( TCMB),Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ( VDK) ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

Dr. Sayan hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest’in de ivedilikle gerekli adımları atmalarını dilediğini belirterek, yükümlülüğe uymamakta ısrara eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılmasının istedikleri en son yöntem olduğunun altını çizdi. Dr. Sayan ayrıca taciz, istismar, iftira ve hak ihlallerinin özgürlük değil suç olduğunu hatırlatarak, hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

0 0 0 0 0 0
Kaynak: İHA
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Almanya’da korona virüs salgınında son 24 saatte 989 kişi hayatını kaybetti