İran’dan Suudi Arabistan ve Körfez İşbirliği Konseyi’ne nükleer anlaşma tepkisi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin sonuç bildirgesine itiraz ederek, Suudi Arabistan’ın Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi‘ni esir aldığını ifade etti.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi‘nin İran’ı hedef alan sonuç bildirgesine tepki gösterdi. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi‘nin Suudi Arabistan’ın siyasi baskısı altında kararlar aldığını belirten Hatipzade, “Körfez İşbirliğinin sonuç bildirgesi daha önceki bildirgeler gibi bölgenin gerçekliğinden uzak ve Suudi Arabistan’ın siyasi baskısı altındadır” dedi.

“Suudi Arabistan Körfez İşbirliği Konseyi’ni esir almış durumda”
Hatipzade, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi‘nin sonuç bildirgesine itiraz ederek, Suudi Arabistan’ın Körfez İşbirliği Konseyi’ni esir aldığını belirtti. İran’ı hedef alan bu açıklamaların hiçbir sonuç ve fayda vermediğini kaydeden Hatipzade, Suudi Arabistan’ın daha önce başarısız olan İran korkusu ile Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi‘ni kontrol altına almaya çalıştığını belirterek, “Suudi Arabistan Körfez İşbirliği Konseyi’ni esir almış durumda. Kendi zararlı politikalarını bölge ülkelerine dayatıyor” dedi.

“Nükleer anlaşma bir kez müzakere edildi”
Hatipzade, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi‘nin İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmaya müdahalesi ve anlaşmanın konusu olmayan konuları anlaşmaya dahil etme çabalarına tepki göstererek, “Nükleer anlaşma bir kez müzakere edildi ve anlaşmaya taraf olan ülkelerce imzalandı. İran’ın bölgedeki varlığı bölgeden olmayan ülkeleri ilgilendirmez. Suudi Arabistan’ın Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi‘ni alakasız bir şekilde nükleer anlaşmaya dahil etme çabaları faydasız ve sonuçsuzdur” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Fransa’da 16 bölgede 4 hafta boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
4.384.624

VAKA

3.792.129

İYİLEŞME

36.613

ÖLÜM

592.495

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
143.151.998

VAKA

82.075.701

İYİLEŞME

3.048.296

ÖLÜM

61.076.297

AKTİF VAKA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Pusuhaber | Pusuhaber.net | Doğru Tarafsız Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Pusuhaber | Pusuhaber.net | Doğru Tarafsız Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.